plenfrderues

lipiec 2019

W piątek 7 czerwca br. w auli w GCK w Żórawinie odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Renatą Piątkowską. Pani Piątkowska jest uznaną autorką książek dla dzieci. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej książki otrzymały wiele nagród m. in.: utwór pt. Wieloryb uhonorowany został Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, książka Na wszystko jest sposób dostała II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren w 2007 r., w tym samym konkursie w 2017 r. utwór Hebanowe serce otrzymał III nagrodę, natomiast książka Wszystkie moje mamy zdobyła I nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka. Cztery utwory zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Pisarkę uhonorowano Nagrodą im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz za całokształt twórczości, a w marcu 2016 r. przyjęto autorkę do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu. W 2018 r. pisarkę odznaczono Medalami za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Infantis Dignitatis Defensori i Ludziom Czyniącym Dobro. Pasją pisarki jest dobre malarstwo i jazda konna.
Z Renatą Piątkowską spotkali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żórawinie. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Na zadawane przez dzieci pytania autorka chętnie odpowiadała. Na zakończenie podpisywała zakupione przez młodych czytelników książki.
Impreza odbyła się w ramach akcji "Z książką na walizkach". W tym roku była to XVI edycja Dolnośląskich Spotkań z Młodymi Czytelnikami pod hasłem "Mistrzowie Literatury Dzieciom".

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dzięki wsparciu samorządów województwa dolnośląskiego, miasta i gminy Świdnica, powiatu świdnickiego i samorządowych instytucji kultury na Dolnym Śląsku.

fot. Waldemar Duda